mały|Obecna siedziba Instytutu Historycznego Kapucynów w Rzymie. Instytut Historyczny Kapucynów (Istituto Storico dei Cappuccini) – badawcza instytucja naukowa, powołana do życia przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów, mająca siedzibę w Rzymie. Instytut pod tą nazwą powstał w roku 1940, w wyniku przekształcenia i przeniesienia z Asyżu do Rzymu Kolegium Pisarzy Św. Wawrzyńca z Brindisi (Collegio degli Scrittori di San Lorenzo da Brindisi ad Assisi). Instytut wydaje także czasopismo naukowe Collectanea Franciscana, posiadające suplement bibliograficzny Bibliographia Franciscana. Związane z nim wydawnictwo naukowe publikuje kilka serii książkowych, między innymi: "Monumenta Historica Ordinis Minorum Capuccinorum"; "Bibliotheca seraphico-capuccina"; "Bibliotheca ascetico-mystica"; "Iconographia franciscana"; "Scriptores et Scripta Ordinis Fratrum Capuccinorum"; "Subsidia scientifica franciscalia"https://www.istcap.org/pubblicazioni.html. mały|Siedziba Instytutu w Asyżu (Palazzo Bernabei). Od 1968 roku Instytut ma swoją siedzibę przy Kolegium Międzynarodowym Świętego Wawrzyńca z Brindisi (Circonvallazione Occidentale 6850; 00163 Roma), gdzie znajduje się także Sekcja Historyczna Archiwum Generalnego Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów i Biblioteka Centralna Kapucynów. Z Instytutem związane jest również Muzeum FranciszkańskieIsidoro de Villapadierna, I cinquant'anni dell'Istituto Storico Cappuccino, Roma 1980.

Historia mały|Członkowie Instytutu Historycznego Kapucynów. Rzym 1955. Servus Gieben, Menna da ’s-Hertogenbosch, Melchor Turrado de Pobladura, Isidoro Agudo de Villapadierna, Exupère de Marseille, Felice Molga, Mariano D'Alatri. Instytut został utworzony 14 listopada 1930 roku w Asyżu przez ówczesnego ministra generalnego Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, Melchiora z Benisy. Nosił wówczas nazwę Kolegium Pisarzy Św. Wawrzyńca z Brindisi. Jego celem było przede wszystkim wydawanie źródeł dotyczących historii zakonu, oraz ich krytyczne opracowanie, a także studia nad spuścizną literacką i duchowością kapucynów. Pierwszym prezesem był Anglik, Cuthbert of Brighton, który sprawował tę funkcję aż do śmierci w marcu 1939 roku. W Asyżu, przy dzisiejszej ulicy Via San Francesco (Palazzo Bernabei, zwany też Palazzo Sperelli) w siedzibie Instytutu znajdowało się również Muzeum Franciszkańskie.

W roku 1940, nowy prezes, Hiszpan Melchor Turrado de Pobladura uzyskał od zarządu generalnego zgodę na przeniesienie ośrodka badawczego i wydawnictwa (Edizioni Collegio S. Lorenzo in Assisi) do Rzymu. Równocześnie zmieniono jego nazwę, aby uniknąć mylenia z Kolegium Międzynarodowym dla studentów kapucyńskich, któremu również patronował św. Wawrzyniec z Brindisi. Instytut miał swoją siedzibę przy ówczesnej Kurii Generalnej Kapucynów (Via Sicilia - Via Boncompagni). Muzeum jeszcze przez kilka lat pozostało w Asyżu, ale w roku 1958 zostało również przeniesione do Rzymu.

W roku 1968 Instytut otrzymał nową siedzibę przy obwodnicy Rzymu (Grande Raccordo Anulare). W osobnym skrzydle budynku umieszczono także Muzeum Franciszkańskie. W tym samym kompleksie znajduje się Biblioteka Centralna zakonu (Biblioteca Centrale dei Cappuccinihttps://www.ofmcap.org/biblioteca-centrale-dei-cappuccini/) oraz sekcja historyczna Archiwum Generalnego Kapucynówhttp://www.ibisweb.it/bcc/agc/index.html.

Instytut rządzi się własnym statutem, zatwierdzonym przez Ministra Generalnego Kapucynów w roku 1985https://www.istcap.org/chi-siamo.html.

Oprócz publikacji książkowych i czasopisma, Instytut tworzy także internetową bazę danych zawierającą międzynarodową bibliografię franciszkańskąhttps://apps.brepolis.net/brebibf/search?l=EN. Instytut współpracuje między innymi z Międzynarodowym Towarzystwem Studiów Franciszkańskich (Società Internazionale di Studi Francescani) z Kolegium Wydawców z Quaracchi i z Papieskim Uniwersytetem AntonianumGabriele Ingegneri, Gli ottant'anni dell'Istituto Storico dei Cappuccini (1930-2010), w: Collectanea Franciscana 80 (2010), s. 417-436..

Obecnie do Instytutu należy siedmiu członków zwyczajnych, pochodzących z Włoch, Etiopii, Polski i Rumunii, a także dwóch członków zewnętrznych (korespondencyjnych) z Włochhttps://www.istcap.org/chi-siamo/10-chi-siamo/14-attuali-soci-dell-istituto.html.

Polacy w Instytucie Historycznym Kapucynów Efrem z Kcyni (od 1930 do 1936)

Jerzy Cygan (od 1969 do 1989)

Salezy Józef Kafel (od 1984 do 1989)

Aleksander Horowski (od 2004)

Daniel Kowalewski (od 2012)

Prezesi Instytutu Historycznego Kapucynów Cuthbert of Brighton 14.11.1930-22.03.1939

Melchior de Pobladura 28.03.1939-24.101965

Isidoro (Agudo) de Villapadierna 19.11.1965-05.12.1971https://www.istcap.org/chi-siamo/10-chi-siamo/15-presidenti-dell-istituto.html

Servus Gieben (de St. Anthonis) 05.12.1971-01.01.1978https://www.istcap.org/chi-siamo/10-chi-siamo/15-presidenti-dell-istituto.html

Isidoro (Agudo) de Villapadierna 01.01.1978-03.02.1981https://www.istcap.org/chi-siamo/10-chi-siamo/15-presidenti-dell-istituto.html

Mariano D'Alatri 03.02.1981-30.01.1987

Germán Zamora Sánchez 30.01.1987-02.03.1990

Vincenzo Criscuolo 02.03.1990-05.04.1999

Servus Gieben 05.04.1999-01.04.2005

Leonhard Lehmann 01.04.2005-11.04.2008

Aleksander Horowski 11.04.2008-25.06.2014

Yohannes Teklemariam 25.06.2014-29.06.2017

Daniel Kowalewski 29.06.2017-

Przypisy

Bibliografia Isidoro de Villapadierna, I cinquant'anni dell'Istituto Storico Cappuccino, Roma 1980. Quarant'anni di servizio nell'Istituto Storico dei Cappuccini (1953-1993). Isidoro da Villapadierna, Mariano D'Alatri e Servus Gieben, a cura di Vincenzo Criscuolo, Roma 1993. Gabriele Ingegneri, Gli ottant'anni dell'Istituto Storico dei Cappuccini (1930-2010), w: Collectanea Franciscana 80 (2010), s. 417-436. Collegio Internazionale San Lorenzo da Brindisi dei Frati Minori Cappuccini in Roma. Al servizio della formazione (1908 - 2018): Atti della Tavola rotonda e la Mostra - 16 giugno 2018 - per celebrare i 110 anni della fondazione del Collegio e il 50° anno della sua istituzione nella sua sede presente, a cura di Benedict Vadakkekara, Roma 2018. Strona internetowa Instytutu Historycznego Kapucynów.

Kategoria:Instytuty historii Kategoria:Instytuty naukowe Kościoła Katolickiego Kategoria:Kapucyni