La Copa del Món de futbol sub-20 de 2013 (en turc: 2013 FIFA U-20 Dünya Kupası) fou la dinovena edició de la Copa del Món de futbol sub-20 organitzada per la FIFA. Es disputà a Turquia entre el 21 de juny i el 13 de juliol de 2013.

Candidatures A partir del 17 de gener de 2011 ja no s'acceptaven més candidatures. Tres països van interessar-se a ser l'amfitrió del torneig. «Remarkable interest in hosting FIFA competitions ». FIFA.com. [Publicació: 17/01/2011.] [Consulta: 22/01/2013.] Emirats Àrabs Units Turquia Uzbekistan Zimbàbue inicialment també s'interessà, però abans de l'elecció de l'amfitrió retirà el seu interès i conseqüentment no va oficialitzar la seva candidatura.

Estadis IstanbulBursaAntalyaTrebisondaTürk Telekom ArenaEstadi Bursa AtatürkEstadi Universitari d'AkdenizEstadi Hüseyin Avni AkerCapacitat: 52.650Capacitat: 25.213Capacitat: 7.083Capacitat: 23.772150px|Türk Telekom Arena150px|Estadi Bursa AtatürkGaziantepKayseriRizeEstadi Gaziantep Kamil OcakEstadi Kadir HasEstadi Yeni Rize ŞehirCapacitat: 16.981 Capacitat: 32.864 Capacitat: 15.485 150px|Estadi Kadir Has

Classificació ConfederacióTorneig classificatoriClassificatsAFC(Àsia)Campionat Sub-19 de l'AFC de 2012CAF(Àfrica)marruecosCampionat Sub-20 d'Àfrica de 2013CONCACAF(Amèrica del Nord, incloentCentreamèrica i el Carib)Campionat Sub-20 de la CONCACAF de 2013CONMEBOL(Amèrica del Sud)Campionat Sub-20 de la CONMEBOL de 2013OFC(Oceania)Campionat Sub-20 de l'OFC de 2013UEFA(Europa)Campionat Sub-19 de la UEFA de 2012Amfitrió

Primera fase Grup A Equip330072+59311154+1431025503301239-61

Grup B Equip3210104+67320163+36311144043003110-90

Grup C Equip321051+47320152+36310227-53301235-21

Grup D Equip312032+15312032+15310254+13302125-32

Grup E Equip321064+273111440431024403302135-22

Grup F Equip321042+27320161+56311145-14300317-60

Segona fase

Classificació final PosEquipGrupPJPGPEPPPtsGFGCDG 1 A 7 4 2 1 14 15 6 +9 2 F 7 4 2 1 14 10 3 +7 3 A 7 4 0 3 12 16 12 +4 4 E 7 3 3 1 12 11 8 +3 Eliminats a quarts de final5 A 5 4 0 1 12 9 4 +56 E 5 2 1 2 7 9 8 +17 F 5 2 1 2 7 7 10 -38 B 5 1 3 1 6 8 8 0 Eliminats a vuitens de final9 B 4 2 1 1 7 6 4 +210 A 4 2 1 1 7 5 3 +211 E 4 2 0 2 6 7 7 012 D 4 2 0 2 6 4 6 -213 C 4 1 2 1 5 3 5 -214 H 4 1 1 2 4 7 7 015 G 4 1 1 2 4 5 6 -116 F 4 1 1 2 4 3 5 -2 Eliminats a la fase de grups17 E 3 1 1 1 4 3 3 018 G 3 1 1 1 4 4 7 -319 A 3 1 0 2 3 6 6 020 F 3 1 0 2 3 4 4 021 C 3 1 0 2 3 4 5 -122 D 3 1 0 2 3 2 3 -123 B 3 1 0 2 3 4 7 -324 H 3 0 2 1 2 2 3 -1

Referències

Vegeu també Copa del Món de Futbol Sub-17 de 2013

Enllaços externs Pàgina web oficial de la Copa del Món de futbol sub-20

Categoria:Competicions futbolístiques a Turquia Categoria:Competicions futbolístiques del 2013 Categoria:Competicions futbolístiques de joves fins als 21 anys Categoria:Copa del Món de futbol sub-20