és una atleta kenyana, nacionalitzada bahrainiana, especialitzada en la prova dels 3.000 metres obstacles. Ha participat en 2 Olimpíades, guanyant la medalla d'or als Jocs Olímpics de París. A més, ha guanyat 1 medalla d'or al Campionat del Món de Budapest 2023, així com 3 medalles d'or als Jocs Asiàtics i 3 medalles (2 d'or) en els Campionats d'Àsia.

Actualment ostenta el rècord d'Àsia i 2a millor marca de tota la història als 3.000 metres obstacles amb un temps de 8:44.39, així com el rècord nacional de Bahrain en els 5.000 metres amb una marca de 14:41.99 minuts.

Vida primerenca Yavi va néixer al petit poblat d'Ukia, al comptat nigerià de Makueni, al sud-est de Nairobi. A l'agost de 2016, quan tenia 15 anys, va ser considerada elegible per Bahrain, gràcies a l'eina de naturalització. Poc temps després, quan ja va aconseguir la ciutadania de Bahrain, va declarar que li hagués agradat representar a Kenya, però "hi havia molta més competència" i no ho havia aconseguit en diverses ocasions.

Carrera professional 2017 - 2020: Inicis professionals El 2017, en el seu primer any com a professional representant Bahrain, ja va participar en dues proves de la Diamond League i es va classificar pel Campionat del Món de Londres. Va aconseguir arribar a la final i va quedar en 8a posició amb una marca personal de 9:22.67 minuts.

El 2018 es penjava la medalla de bronze en el Campionat del Món sub-20 celebrat a Tampere, amb una marca de 9:23.47 minuts. Poques setmanes després, aconseguia una nova marca personal i el rècord d'Àsia júnior a la prova de Mònaco de la Diamond League, aturant el rellotge als 9:10.74 minuts. El mes d'agost, guanyava la seva primera medalla d'or a nivell internacional, en els Jocs Asiàtics, celebrats a Jakarta.

El 2019 competia per primera vegada als Campionats d'Àsia, celebrats aquell any a Doha. Aconseguia 2 medalles d'or en les proves de 3.000m obstacles i 5.000 metres i una medalla de bronze en la prova de 1.500 metres llisos. En el Campionat del Món de Doha, aconseguia la 4a posició a la final, amb un temps de 9:05.68 minuts, el què suposava una nova marca personal. miniatura|Yavi en una cursa el 2019 El 2020, la competició es va aturar a partir del març, a causa de la pandèmia mundial del Covid-19.

2021 - 2022: Debut als Jocs Olímpics i baixada dels 9 minuts El maig del 2021 tornava a baixar la seva marca personal, amb un temps de 9:02.64 minuts a la prova de Doha de la Diamond League. Dos mesos més tard, debutava en unes Olimpíades, classificant-se per la final i acabant en la 10a posició als Jocs Olímpics de Tòquio.

El 28 de maig de 2022, a la Prefontaine Classic d'Eugene, Yavi aconseguia baixar per primera vegada dels 9 minuts, acabant segona de la cursa amb un temps de 8:58.71 minuts. Només tres setmanes més tard, a la prova de París de la Diamond League tornava a fer marca personal, aturant el cronòmetre als 8:56.55 minuts i col·locant-se com a líder mundial de la temporada. Tot i les grans marques, en el Campionat del Món d'Eugene, tornava a quedar en 4a posició, sense poder-se penjar una medalla.

2023 - 2024: Or mundial i olímpic El 2023, guanyava per primera vegada la medalla d'or al Campionat del Món de Budapest, superant de nou la seva marca personal amb un temps de 8:54.29 minuts. El 16 de setembre, corria la Prefontaine Classic rebaixant de nou el seu millor temps, amb una marca de 8:50.66, el què suposava la 2a millor marca de tota la història. Finalment, acabava l'any enduent-se dues medalles d'or a les proves de 3.000 metres obstacles i 1.500 metres dels Jocs Asiàtics celebrats a Hangzhou.

El 2024, Yavi aconseguia guanyar la medalla d'or als Jocs Olímpics de París, amb un rècord olímpic de 8:52.76 minuts. Pocs dies després va estar a punt d'aconseguir el rècord del món de Beatrice Chepkoech, quan va córrer una marca de 8:44.39 minuts a la prova de Roma de la Diamond League. El 2024 acabava l'any sortint a la revista Forbes, com una de les atletes joves més influents de l'any.

Marques personals +DisciplinaMarcaSeuData3.000m obstacles8:44.39 AR Roma30 d'agost de 20245.000 metres14.41.99 NR Lieja19 de juny de 20241.500m llisos4:05.54 Nairobi7 de maig de 2022

Trajectòria professional +Jocs OlímpicsAnySeuPosicióProva2020 Tòquio10a posició3.000 metres obstacles2024 París3.000 metres obstaclesCampionat del Món2017 Londres8a posició3.000 metres obstacles2019 Doha4a posició3.000 metres obstacles2022 Eugene4a posició3.000 metres obstacles2023 Budapest3.000 metres obstaclesJocs Asiàtics2018 Jakarta3.000 metres obstacles2023 Hangzhou3.000 metres obstacles1.500 metres llisosCampionat d'Àsia2019 Doha3.000 metres obstacles5.000 metres1.500 metres llisos

Referències

Categoria:Medallistes als Jocs Olímpics d'Estiu de 2024 Categoria:Esportistes kenyans Categoria:Persones de Bahrain Categoria:Esportistes asiàtics Categoria:Nascuts el 1999