Toto je seznam států světa podle spotřeby alkoholu měřené v litrech čistého alkoholu na obyvatele za rok podle údajů Světové zdravotnické organizace.
Standardní drink představuje asi 17 mililitrů etanolu, jeden litr alkoholu tak znamená asi 59 nápojů.
Tabulka +Spotřeba čistého alkoholu u dospělých (věk 15 +) v litrech na osobu za rok Stát 1996 20162019 – 0.20.1 2.59 7.55.1 0.27 0.90.6 – 11.311.1 1.58 6.46.2 – 7.08.5 9.58 9.88.0 0.84 5.55.0 9.55 10.610.1 11.90 11.612.0 4.16 0.82.0 – 4.44.4 – 1.9 1.6 – 0.00.1 8.37 9.69.5 – 0.60.2 8.14 11.210.9 10.94 12.110.3 5.85 6.75.7 1.39 3.08.3 3.35 4.84.1 8.25 6.46.4 2.68 8.48.2 5.57 7.87.7 0.75 0.40.4 9.52 12.711.9 0.45 8.29.8 1.17 7.54.1 0.34 6.78.5 1.58 8.910.1 7.52 8.99.9 3.86 5.76.3 0.70 3.32.0 0.23 1.53.7 7.06 9.36.7 5.39 7.25.7 6.41 5.84.9 – 0.90.3 1.56 7.86.4 – 10.610.6 5.72 4.83.5 1.43 8.42.8 11.75 8.98.5 3.53 6.16.0 10.00 10.88.1 14.35 14.413.3 12.15 10.49.4 0.47 0.50.4 – 8.26.1 5.90 6.96.8 0.21 2.62.1 1.66 4.43.3 0.53 0.40.1 – 11.36.9 2.54 3.73.3 0.95 1.31.2 8.07 11.611.3 1.18 9.98.1 1.02 2.83.4 1.82 3.03.4 8.26 10.79.2 13.74 12.611.3 6.76 11.57.3 0.16 3.81.1 4.50 9.814.3 11.67 13.412.2 0.41 2.74.5 10.41 10.47.1 – 9.38.1 1.99 2.41.6 0.17 1.30.5 1.59 4.84.1 14.03 6.35.3 6.55 5.83.5 2.41 4.03.2 12.85 11.410.6 4.88 9.18.1 0.99 5.74.9 0.13 0.80.1 – 1.00.7 0.61 0.40.2 11.90 13.011.7 1.75 3.83.0 9.62 7.58.0 3.90 4.23.6 7.85 8.06.7 – 0.70.3 7.71 7.74.5 1.66 3.42.9 – 0.40.8 – 0.00.1 2.20 6.25.0 4.12 10.411.5 8.70 12.913.1 5.43 1.51.5 1.12 5.04.5 5.68 5.83.6 – 0.00.1 6.23 15.011.8 14.35 13.011.5 4.86 8.14.6 1.25 1.91.0 0.42 3.73.2 0.87 0.90.8 2.08 2.71.4 – 1.34.3 6.91 8.18.5 – 0.00.1 4.33 3.67.5 5.04 6.55.7 – 2.52.1 8.62 15.211.4 1.95 7.47.9 – 8.010.3 0.58 0.60.5 0.45 2.42.0 0.21 4.82.1 – 9.85.9 – 6.02.9 – 2.01.4 9.80 8.79.3 8.78 –– 11.26 –– 8.85 10.79.9 2.34 5.24.2 – 0.50.1 0.66 13.44.2 – 7.09.3 2.56 3.94.3 4.97 7.56.8 – 0.80.9 – 0.30.1 5.74 7.96.6 1.02 1.21.7 9.71 7.25.6 4.00 6.37.5 6.77 6.66.2 7.93 11.611.6 13.57 12.310.4 – 2.01.1 10.88 12.617.0 8.08 11.710.4 0.71 9.01.9 – 9.46.3 – 9.99.5 – 8.27.2 – 2.52.4 – 6.85.0 – 0.20.1 0.41 0.70.4 – 11.17.9 – 13.812.0 – 5.70.3 2.10 2.51.9 13.00 11.510.5 15.15 12.611.0 0.56 1.41.6 – 0.00.1 7.72 9.38.8 14.40 10.28.2 11.09 10.010.9 0.21 4.32.8 0.26 0.50.1 4.68 5.16.6 0.21 0.30.2 6.04 9.29.3 11.27 11.510.4 1.78 3.30.9 0.60 9.410.4 8.64 8.37.8 – 2.10.4 1.01 3.11.4 – 1.50.4 3.69 8.46.1 0.89 1.92.0 1.35 2.01.8 1.17 5.42.9 – 1.71.2 0.46 9.512.2 2.31 8.68.7 3.06 3.82.4 – 11.410.8 8.90 9.89.6 8.17 10.85.5 1.55 2.72.6 0.96 1.01.9 9.41 5.63.0 1.21 8.39.3 0.15 0.10.1 0.63 4.83.9 2.78 4.83.6
Statistika OECD Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj uvádí ve zprávě 2013 OECD Health Datahttp://stats.oecd.org/index.aspx?DataSetCode=HEALTH_STAT seznam zemí podle průměrné roční spotřeby čistého alkoholu v litrech na osobu (ve věku 15 let a starší). Metodika převodu alkoholických nápojů na čistý alkohol se může mezi jednotlivými zeměmi lišit. Například u piva je počítáno s obsahem čistého alkoholu 4–5 %, u vína 11–16 % a u destilátů 40 %.
Pořadí Stát Spotřeba v litrech Rok 1 12.6 2011 2 12.2 2009 3 12.0 2011 4 11.7 2009 5 11.6 2011 6 11.5 2011 7 11.4 2007 7 11.4 2009 9 10.8 2008 9 10.8 2010 11 10.6 2011 11 10.6 2011 13 10.4 2011 14 10.1 2011 15 10.0 2010 15 10.0 2011 15 10.0 2011 18 9.9 2011 19 9.4 2009 20 9.3 2012 21 8.9 2011 22 8.6 2009 22 8.6 2010 24 8.2 2009 25 8.0 2011 26 7.4 2011 27 7.3 2008 27 7.3 2011 29 6.9 2009 30 6.6 2011 31 5.1 2011 32 2.4 2007 34 1.6 2012
Poznámky
Reference
Související články Seznam států světa podle spotřeby piva na osobu
Kategorie:Alkohol Kategorie:Seznamy států světa