El dialett istrian a l'è ona variant de la lengua veneta. Difusion e caratteristegh L'istrian a l'è parlaa in di region de l'Istria e de la Dalmazia (Italia, Slovenia e Croazia) e in di comunità di esiliaa italian in gir per l'Italia (per esempi Triest, Turin, Milan, Genova e Roma) e per el mond (Australia, Canada, Statt Unii). Lenguisticament, a se pò dì che l'è ona variant del venet colonial, cioè quei parlà veneti nassuu per via de l'influenza veneziana, che despess hann scasciaa via i vegg lengov neolatinn che esisteven prima. In Istria e in Dalmazia, per esempi, el veneto l'ha portaa a l'estinzion del dalmategh e al redimensionament de l'istriota. L'istrian l'è ben assee compagn del dialett triestin, e despess i dò parlad vegnen tegnuu insemma cont el nomm de dialett giulian. Compagn de lù, per via de la dominazion austriega e ungheresa, l'istrian el gh'ha 'vuu di bei influenz de alter lengov: in tra quest a poeudom cuntà el todesch, l'ungheres (soratutt a Fiumm) e, soratutt, el sloven e 'l croatt. On esempi tipegh de dialett istrian (per vess pussee precis, dalmata cont ona quai influenza de l'italian) a l'è 'l descors cognossuu 'me Ti con nu, nu con ti. In tra i caratteristegh pussee important a poeudom trovà: La gh'è nò la <ł>, cioè la "L" tipega de la parnonzia veneziana. Elision de la [d] intervocalega in di particippi passaa (compagn del venezian rustegh): venezian stade, istrian stàe. Compagn del venezian, in certi temp verbai la II persona singolar a l'è compagna de la III persona singolar: ven. ti ti xe; istr. ti te xe. A segonda di zonn, a gh'è el passagg de [ts], [dz] a [s] e [z], o la sò conservazion. Capodistria sinque, Fiumm zinque. I verb in fiuman Verb vess Indicativ present: mi son, ti ti xe, lu el xe, noialtri semo, voialtri sè, lori i xe. Indicativ imperfett: mi (j)ero, ti ti (j)eri, lu l'era/el jera, noialtri (j)erimo, voialtri (j)eri, lori i (j)era. Indicativ futur: mi sarò, ti ti sarà, lu el sarà, noialtri saremo, voialtri sarè, lori i sarà. Congiuntiv present: che mi sii, che ti ti sii, che lu el sia, che noialtri semo, che voialtri sè, che lori i sia Congiuntiv imperfett: che mi fossi, che ti ti fossi, che lu el fosse, che noialtri fossimo, che voialtri fossi, che lori i fosse. Condizional present: mi sario, ti ti sari/saressi, lu el saria/sarebe, noialtri sarimo/saressimo, voialtri sarii/saressi, lori i saria/sarebe. Infinii present: ésser. Particippi passaa: stà/stado, stada (pl. stài/stadi, stade). Verb avèggh Indicativ present: mi go, ti ti ga, lu el ga, noialtri gavemo, voialtri gavè, lori i ga. Indicativ imperfett: mi gavevo, ti ti gavevi, lu el gaveva, noialtri gavevimo, voialtri gavevi, lori i gaveva. Indicativ futur: mi gavarò, ti ti gavarà, lu el gavarà, noialtri gavaremo, voialtri gavarè, lori i gavarà. Congiuntiv present: che mi gabia/gabi, che ti gabi, che lu el gabia/gabi, che noialtri gavemo, che voialtri gavè, che lori i gabia/gabi. Congiuntiv imperfett: che mi gavessi, che ti ti gavessi, che lu el gavesse/gavessi, che noialtri gavessimo, che voialtri gavessi, che lori i gavesse/gavessi. Condizional present: mi gav(a)rio, ti ti gav(a)rii/gavaressi, lu el gav(a)ria, noialtri gav(a)rimo/gavaressimo, voialtri gav(a)rii/gavaressi, che lori i gav(a)ria. Infinii present: gavèr. Particippi passaa: avù/avudo, avuda (pl. avui/avudi, avude). I coniugazion Indicativ present: mi ciapo, ti ti ciapi, lu el ciapa, noialtri ciapemo, voialtri ciapè, lori i ciapa. Indicativ imperfett: mi ciapavo, ti ti ciapavi, lu el ciapava, noialtri ciapavimo, voialtri ciapavi, lori i ciapava. Indicativ futur: mi ciaparò, ti ti ciaparà, lu el ciaparà, noialtri ciaparemo, voialtri ciaparè, lori i ciaparà. Congiuntiv present: che mi ciapo, che ti ti ciapi, che lu el ciapa, che noialtri ciapemo, che voialtri ciapè, che lori i ciapa. Congiuntiv imperfett: che mi ciapassi, che ti ti ciapassi, che lu el ciapassi, che noialtri ciapassimo, che voialtri ciapassi, che lori i ciapassi. Condizional present: mi ciapario, ti ti ciaparii/ciaparessi, lu el ciaparia, noialtri ciaparimo/ciaparissimo, voialtri ciaparii/ciaparessi, lori i ciaparia. Infinii present: ciapar. Particippi passaa: ciapà/ciapado, ciapada (pl. ciapài/ciapadi, ciapade).

II coniugazion Indicativ present: mi so, ti ti sa, lu el sa, noialtri savemo, voialtri savè, lori i sa. Indicativ imperfett: mi savevo, ti ti savevi, lu el saveva, noialtri savevimo, voialtri savevi, lori i saveva. Indicativ futur: mi saverò, ti ti saverà, lu el saverà, noialtri saveremo, voialtri saverè, lori i saverà. Congiuntiv present: che mi sapi(a), che ti ti sapi(a), che lu el sapi(a), che noialtri savemo, che voialtri savè, che lori i sapi(a). Congiuntiv imperfett: che mi savessi, che ti ti savessi, che lu el savesse, che noialtri savessimo, che voialtri savessi, che lori i savesse. Condizional present: mi saveria, ti ti saveria/savaressi, lu el saveria, noialtri saverimo/savaressimo, voialti saveria/savaressi, lori i saveria. Infinii present: savèr. Particippi passaa: savù/savudo, savuda (pl. savùi/savudi, savude).

III coniugazion Indicativ present: mi vedo, ti ti vede, lu el vede, noialtri vedemo, voialtri vedè, lori i vede. Indicativ imperfett: mi vedevo, ti ti vedevi, lu el vedeva, noialtri vedevimo, voialtri vedevi, lori i vede. Indicativ futur: mi vederò, ti ti vederà, lu el vederà, noialtri vederemo, voialtri vederè, lori i vederà. Congiuntiv present: che mi vedo, che ti ti vedi, che lu el vedi, che noialtri vedemo, che voialtri vedè, che lori i vedi. Congiuntiv imperfett: che mi vedessi, che ti ti vedessi, che lu el vedessi, che noialtri vedessimo, che voialtri vedessi, che lori i vedessi. Condizional present: mi vederio, ti ti vederii/vedaressi, lu el vederio, noialtri vederimo/vedaressimo, voialtri vederii/vederessi, lori i vederia. Infinii present: vèder. Particippi passaa: vedù/vedudo, veduda (pl. vedùi/vedudi, vedude).

IV coniugazion Indicativ present: mi tegno, ti ti tien, lu el tien, noialtri tegnimo, voialtri tegnì, lori i tien. Indicativ imperfett: mi tegnivo, ti ti tegnivi, lu el tegniva, noialtri tegnivimo, voialtri tegnivi, lori i tegniva. Indicativ futur: mi tegnirò, ti ti tegnirà, lu el tegnirà, noialtri tegniremo, voialtri tegnirì, lori i tegnirà. Congiuntiv present: che mi tegno/tengo, che ti ti tenghi, che lu el tenghi, che noialtri tenimo, che voialtri tenì, che lori tenghi. Congiuntiv imperfett: che mi tenissi, che ti ti tenissi, che lu el tenisse, che noialtri tenissimo, che voialtri tenissi, che lori i tenisse. Condizional present: mi tegnirio, ti ti tegnirii/tegniressi, lu el tegniria, noi tegnirimo/tegniressimo, voialtri tegnirii/tegniressi, lori i tegniria. Infinii present: tegnir. Particippi passaa: tegnù/tegnudo, tegnuda (pl. tegnùi/tegnudi, tegnude).

Verb andà Indicativ present: mi vado, ti ti va, lu el va, noialtri andemo, voialtri andè, lori i va. Indicativ imperfett: mi andavo, ti ti andavi, lu l'andava, noialtri andavimo, voialtri andavi, lori i andava. Indicativ futur: mi andarò, ti ti andarà, lu l'andarà, noialtri andaremo, voialtri andarè, lori i andarà. Congiuntiv present: che mi vado, che ti ti vadi, che lu el vadi, che noialtri andemo, che voialtri andè, che lori i vadi. Congiuntiv imperfett: che mi andassi, che ti ti andassi, che lu l'andassi, che noialtri andassimo, cha voialtri andassi, che lori i andassi. Condizional present: mi andario, ti ti andarii/andaressi, lu l'andaria, noialtri andarimo/andaressimo, voialtri andarii/andaressi, lori i andaria. Infinii present: andar. Particippi passaa: andà/andado, andada (pl. andài/andadi, andade).

Verb toeu Indicativ present: mi ciogo, ti ti ciol, lu el ciol, noialtri ciolemo, voialtri ciolè, lori i ciol. Indicativ imperfett: ... Indicativ futur: mi ciolerò, ti ti ciolerà, lu el ciolerà, noialtri cioleremo, voialtri ciolerè, lori i ciolerà. Congiuntiv present: che mi ciogo, che ti ti cioghi, che lu el cioga, che noialtri ciolemo, che voialtri ciolè, che lori i cioga. Congiuntiv imperfett: ... Condizional present: mi ciorio, ti ti ciorii/cioressi, lu el cioria, noialtri ciorimo/cioressimo, voialtri ciorii/cioressi, lori i cioria. Infinii present: cior. Particippi passaa: ciolto, ciolta (pl. ciolti, ciolte).

Verb dà Indicativ present: mi dago, ti ti da, lu el da, noialtri demo, voialtri dè, lori i da. Indicativ imperfett: mi davo, ti ti davi, lu el dava, noialtri davimo, voialtri davi, lori i dava. Indicativ futur: mi darò, ti ti darà, lu el darà, noialtri daremo, voialtri darè, lori i darà. Congiuntiv present: che mi daghi, che ti ti daghi, che lu el daga/daghi, che noialtri demo, che voialtri dè, che lori i daga/daghi. Congiuntiv imperfett: che mi dassi, che ti ti dassi, che lu el dasse/dassi, che noialtri dassimo, che voialtri dassi, che lori i dasse/dassi. Condizional present: mi dario, ti ti darii/daressi, lu el daria, noialtri darimo/daressimo, voialtri darii/daressi, lori i daria. Infinii present: dar. Particippi passaa: dà/dado, dada (pl. dài/dadi, dade).

Verb dì Indicativ present: mi digo, ti ti dixi, lu el dixe, noialtri dixemo, voialtri dixè, lori i dixe. Indicativ imperfett: mi dixevo, ti ti dixevi, lu el dixeva, noialtri dixevimo, voialtri dixevi, lori i dixeva. Indicativ futur: mi dirò, ti ti dirà, lu el dirà, noialtri diremo, voialtri dirè, lori i dirà. Congiuntiv present: che mi digo, che ti ti dighi, che lu el diga, che noialtri dixemo, che voialtri dixè, che lori i diga. Congiuntiv imperfett: ... Condizional present: mi dirio, ti ti dirii/diressi, che lu el diria, che noialtri dirimo/diressimo, che voialtri dirii/diressi, che lori i diria. Infinii present: dir. Particippi passaa: dito/deto, dita/deta (pl. diti/deti, dite/dete).

Verb fà Indicativ present: mi fazo, ti ti fa, lu el fa, noialtri femo, voialtri fè, lori i fa. Indicativ imperfett: mi fazevo, ti ti fazevi, lu el fazeva, noialtri fazevimo, voialtri fazevi, lori i fazeva. Indicativ futur: mi farò, ti ti farà, lu el farà, noialtri faremo, voialtri farè, lori i .farà Congiuntiv present: che mi fazo, che ti ti fazi, che lu el fazi, che noialtri femo, che voialtri fè, che lori i fazi. Congiuntiv imperfett: che mi fazessi, che ti ti fazessi, che lu el fazesse/fazessi, che noialtri fazessimo, che voialtri fazessi, che lori i fazesse/fazessi. Condizional present: mi fario, ti ti farii/faressi, lu el faria, noialtri farimo/faressimo, voialtri farii/faressi, lori i faria. Infinii present: far. Particippi passaa: fato, fata (pl. fati/fate).

Verb podè Indicativ present: mi posso, ti ti pol, lu el pol, noialtri podemo, voialtri podè, lori i pol. Indicativ imperfett: mi podevo, ti ti podevi, lu el podeva, noialtri podevimo, voialtri podevi, lori i podeva. Indicativ futur: mi poderò, ti ti poderà, lu el poderà, noialtri poderemo, voialtri poderè, lori i poderà. Congiuntiv present: che mi posso, che ti ti possi, che lu el possi, che noialtri podemo, che voialtri podè, che lori i possi. Congiuntiv imperfett: che mi podessi, che ti ti podessi, che lu el podesse/podessi, che noialtri podessimo, che voialtri podessi, che lori i podesse/podessi. Condizional present: mi poderio, ti ti poderii/poderessi, lu el poderia, noialtri poderimo/poderessimo, voialtri poderii/poderessi, lori i poderia. Infinii present: poder. Particippi passaa: podù/podudo, poduda (pl. podùi/podudi, podude).

Verb stà Indicativ present: mi stago, ti ti sta, lu el sta, noialtri stemo, voialtri stè, lori i sta. Indicativ imperfett: mi stavo, ti ti stavi, lu el stava, noialtri stavimo, voialtri stavi, lori i stava. Indicativ futur: mi starò, ti ti starà, lu el starà, noialtri staremo, voialtri starè, lori i starà. Congiuntiv present: che mi stio, che ti ti stii, che lu el stia, che noialtri stemo, che voialtri stè, che lori i stia. Congiuntiv imperfett: che mi stassi, che ti ti stassi, che lu el stasse/stassi, che noialtri stassimo, che voialtri stassi, che lori i stasse/stassi.