Programul Națiunilor Unite pentru Dezvoltare (PNUD) publică anual Raportul Dezvoltării Umane care prezintă Indicele Dezvoltării Umane (IDU) pentru 193 de țări și teritorii dependente. La calculul indicelui pentru o anumită țară se iau în considerare sănătatea, educația, venitul și nivelul de trai, pentru a se determina valori ale dezvoltării umane care să fie comparabile între țări și în timp.
IDU este cel mai utilizat indicator al dezvoltării umane și a schimbat modul în care oamenii interpretează acest concept. Cu toate acestea, mai multe aspecte ale indicelui au fost criticate. Unii cercetători au criticat modul în care sunt interpretați factorii, în special modul în care un an suplimentar de speranță de viață este evaluat diferit între țări și numărul limitat de factori care sunt luați în considerare, evidențiind omisiunea unor factori precum nivelurile de distribuție (considerându-se că ar trebui reliefat un indice de dezvoltare umană potențială, adică un IDU maxim care ar putea fi atins dacă nu ar exista inegalitate economică en) și inegalitate de gen. Ca răspuns la prima observație, PNUD a introdus în raportul său din 2010 Indicele dezvoltării umane ajustat în funcție de inegalitate (inequality-adjusted Human Development Index en), iar ca răspuns la cea din urmă a fost introdus în raportul din 1995 Indicele dezvoltării umane ajustat în funcție de gen (Gender Development Index en). Alții au criticat suprasimplificarea percepută a utilizării unei singure valori pentru o țară.
Pentru a reflecta diferențele de dezvoltare din interiorul țărilor, Global Data Lab de la Universitatea Radboud din Nijmegen. a introdus în 2018 un IDU subnațional (subnational HDI - SHDI) care conține date pentru mai mult de . În 2020, PNUD a introdus un nou indice, respectiv Indicele de dezvoltare umană ajustat în funcție de provocările climatice la nivel global (planetary pressures–adjusted Human Development Index en), valoarea IDU a unei țări fiind ajustată în funcție de factorii ecologici și de mediu, cum ar fi emisiile de dioxid de carbon per persoană și amprenta materială, ceea ce reduce scorurile țărilor cu o amprentă ecologică mai mare.
Dimensiuni si indicatori IDU a fost publicat pentru prima dată în 1990, cu scopul de a fi o măsură mai cuprinzătoare a dezvoltării umane decât măsurile pur economice, cum ar fi produsul intern brut. Indicele încorporează trei dimensiuni ale dezvoltării umane: o viață lungă și sănătoasă, cunoștințe acumulate și un standard de trai decent. Diferiți indicatori statistici sunt utilizați pentru a cuantifica performanța țărilor pentru fiecare dimensiune. Indicatorii utilizați în raport au fost speranța de viață la naștere, perioada medie de școlarizare pentru copii, perioada medie de educație pentru adulți și venitul național brut per locuitor. Indicatorii sunt utilizați pentru a calcula un indice de sănătate, un indice de educație și un indice de venit, fiecare cu o valoare între 0 și 1. Media geometrică a celor trei indici (adică rădăcina cubică a produsului indicilor) reprezintă valoarea indicelui de dezvoltare umană. O valoare peste 0,800 este clasificată ca "foarte mare", între 0,700 și 0,799 ca "mare", 0,550 până la 0,699 ca "medie" și sub 0,550 ca "scăzută".
Datele utilizate pentru calcularea IDU provin în principal de la agențiile Națiunilor Unite și de la instituții internaționale, cum ar fi Organizația Națiunilor Unite pentru Educație, Știință și Cultură (UNESCO), Departamentul Națiunilor Unite pentru Afaceri Economice și Sociale, Banca Mondială, Fondul Monetar Internațional și Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE). Uneori, atunci când unul dintre indicatori lipsește, se folosesc modele de regresie între țări. Datorită actualizărilor îmbunătățite ale datelor și metodologiei, valorile IDU nu sunt comparabile între rapoartele privind dezvoltarea umană din ani diferiți; în schimb, fiecare raport recalculează IDU pentru câțiva ani anteriori
+Dimensiunile și indicatorii IDUDimensiuni Indicatori Indice de dimensiune IDUViață lungă și sănătoasă Speranța de viață la naștere Indicele speranței de viață Indicele Dezvoltării UmaneEducație Ani de școlarizare previzionațiMedia anilor de școlarizare Indicele educației Un standard de trai decent VNB (PPC) pe locuitor (USD) Indicele venitului național brut
Țări și teritorii
Raportul de dezvoltare umană include toate cele 193 de state membre ale Națiunilor Unite, precum și Palestina și Hong Kong. Totuși, Indicele Dezvoltării Umane nu este calculat pentru patru dintre statele membre ONU: Coreea de Nord, Monaco, Nauru și Somalia. Unele componente ale indicelui pot fi calculate pentru aceste țări. Insulele Cook, Vatican și Niue sunt singurele state părți din Sistemul Națiunilor Unite care nu sunt incluse în raport. În total, IDU este disponibil pentru și un teritoriu.
Țările clasate de la 1 la 69 în 2022 sunt caracterizate de IDU „foarte mare”; cele clasate de la 70 la 118 - IDU „mare”; cele clasate de la 119 la 159 - IDU „mediu”; iar cele clasate de la 160 la 193 - IDU „scăzut”. Datele din tabel au fost publicate în 2024 și sunt calculate pentru anul 2022.
+ Indicele Dezvoltării Umane Loc Evoluție2015–2022 Țară/Teritoriu IDU Creștere anuală medie(2010–2022) 1 0.967 2 0.966 3 0.959 4 0.956 5 0.952 7 0.950 9 0.949 10 0.946 12 0.942 15 0.940 16 0.939 17 0.937 18 0.935 19 0.929 20 0.927 22 0.926 24 0.920 25 0.915 27 0.911 28 0.910 29 0.907 30 0.906 31 0.899 32 0.895 33 0.893 34 0.888 35 0.884 36 0.881 37 0.879 39 0.878 40 0.875 42 0.874 43 0.867 44 0.860 45 0.855 47 0.851 48 0.849 49 0.847 50 0.844 51 0.838 52 0.830 53 0.827 54 0.826 55 0.823 56 0.821 57 0.820 59 0.819 60 0.814 62 0.809 63 0.807 64 0.806 65 0.805 66 0.803 67 0.802 69 0.801 70 0.799 71 0.797 72 0.796 73 0.793 74 0.789 75 0.788 76 0.786 77 0.781 78 0.780 80 0.779 81 0.772 82 0.766 83 0.765 85 0.764 86 0.763 87 0.762 89 0.760 91 0.758 92 0.746 93 0.745 94 0.744 95 0.742 96 0.741 97 0.740 98 0.739 99 0.736 100 0.734 101 0.732 102 0.731 104 0.729 105 0.728 106 0.727 107 0.726 108 0.725 109 0.723 110 0.717 111 0.716 112 0.713 113 0.710 114 0.708 115 0.706 116 0.702 117 0.701 118 0.700 119 0.699 120 0.698 122 0.696 123 0.693 124 0.690 125 0.681 126 0.679 127 0.674 128 0.673 129 0.670 130 0.669 131 0.661 132 0.653 133 0.650 134 0.644 135 0.634 136 0.629 137 0.628 138 0.624 139 0.620 140 0.614 141 0.613 142 0.610 144 0.608 145 0.602 146 0.601 148 0.600 149 0.593 150 0.591 151 0.587 152 0.586 153 0.569 154 0.568 155 0.566 156 0.562 157 0.557 158 0.552 159 0.550 161 0.548 163 0.547 164 0.540 166 0.534 167 0.532 168 0.521 169 0.517 170 0.516 171 0.515 172 0.508 173 0.504 174 0.495 175 0.493 176 0.492 177 0.487 179 0.483 180 0.481 181 0.471 182 0.462 183 0.461 184 0.458 185 0.438 186 0.424 187 0.420 188 0.410 189 0.394 191 0.387 192 0.381 193 0.380
Regiuni și grupuri de țări Raportul dezvoltării umane prezintă, de asemenea, valori ale IDU pentru diferite grupuri de țări. Acestea includ grupuri regionale bazate pe clasificările regionale PNUD, grupuri IDU, inclusiv țările care se încadrează în prezent într-o anumită categorie de IDU, membri OCDE și diverse alte grupuri ONU. Valorile agregate ale IDU sunt calculate în același mod ca pentru țările individuale, datele de intrare fiind media ponderată a tuturor țărilor cu date disponibile din grup
+ Tabel cu regiuni și grupuri de țări în funcție de IDU Regiune sau grup de țări 1990 2000 2010 2020 2021 2022 Creșteremedieanuală(1990-2020) OCDE 0.795 0.840 0.875 0.897 0.8990.906 0.40% Dezvoltare umană foarte mare 0.784 0.826 0.868 0.895 0.8960.902 0.44% Europa și Asia Centrală 0.664 0.681 0.746 0.793 0.7960.802 0.59% Asia de Est și Pacific 0.507 0.592 0.684 0.748 0.7490.766 1.31% Dezvoltare umană mare 0.557 0.625 0.700 0.753 0.7540.764 1.01% America Latină și Caraibe 0.633 0.689 0.733 0.755 0.7540.763 0.59% Medie globală 0.601 0.645 0.697 0.735 0.7320.739 0.67% Mici state insulare în curs de dezvoltare 0.601 0.649 0.693 0.732 0.7300.730 0.66% State arabe 0.555 0.618 0.676 0.708 0.7080.704 0.82% Țări în curs de dezvoltare 0.513 0.569 0.638 0.687 0.6850.694 0.98% Asia de Sud 0.442 0.500 0.576 0.638 0.6320.641 1.01% Dezvoltare umană medie 0.453 0.506 0.582 0.642 0.6360.640 1.17% Africa Subsahariană 0.407 0.430 0.503 0.549 0.5470.549 1.00% Țări cel mai puțin dezvoltate 0.357 0.408 0.487 0.542 0.5400.542 1.40% Dezvoltare umană redusă 0.356 0.399 0.477 0.519 0.518 0.517 1.27%
Referințe
Vezi și Lista țărilor în funcție de indicele dezvoltării umane după regiune Lista țărilor în funcție de indicele de dezvoltare umană ajustat după inegalitate Lista țărilor în funcție de indicele de dezvoltare umană ajustat după efectele climatice
IDU Categorie:Dezvoltare economică Categorie:Dezvoltare umană