Următoarele liste reprezintă filmele cu cele mai mari încasări din România. Aceasta afișează doar câștigurile din box office și nu afișează venituri auxiliare (de exemplu: închiriere și vânzare de DVD-uri sau vânzarea drepturilor de televiziune).
Cele mai mari încasări în România
Poziție Titlu Încasări în lei AnRef1 Avatar 18,537,471 2009 2 Omul-Păianjen: Niciun drum spre casă 13,607,957 2021 2 The Hobbit: The Battle of the Five Armies 10,858,515 2014 3 The Hobbit: An Unexpected Journey 8,278,047 2012 4 The Hobbit: The Desolation of Smaug 7,959,529 2013 5 Ice Age: Continental Drift 7,036,356 2012 6 Ice Age: Dawn of the Dinosaurs 6,876,271 2009 7 Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides 6,725,190 2011 8 Interstellar 5,974,851 2014 9 Fifty Shades of Grey 5,584,726 2015 10 300: Rise of an Empire 5,538,340 2014 11 Skyfall 5,433,566 2012 12 Frozen 5,369,078 2013 13 The Wolf of Wall Street 5,353,093 2013 14 The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2 4,870,931 2012 15 Thor: The Dark World 4,847,616 2013 16 2012 4,844,214 2009 17 Alice in Wonderland 4,572,425 2010 18 Noah 4,543,946 2014 19 Puss in Boots 4,431,098 2011 20 Fast & Furious 6 4,400,415 2013 21 The Avengers 4,154,462 2012 22 Iron Man 3 4,048,668 2013 23 Penguins of Madagascar 4,028,071 2014 >24 Life of Pi 3,996,484 2012 25 Lucy 3,934,745 2014 26 The Dark Knight Rises 3,767,823 2012 27 Immortals 3,766,453 2011 28 Dracula Untold 3,730,341 2014 29 Guardians of the Galaxy 3,704,645 2014 30 Now You See Me 3,698,750 2013 31 Gravity 3,672,978 2013 32 Tangled 3,666,506 2011 33 Madagascar 3: Europe's Most Wanted 3,625,202 2012 34 Taken 3 3,615,559 2015 35 Last Vegas 3,591,566 2013 36 Sherlock Holmes: A Game of Shadows 3,579,843 2011 37 Maleficent 3,575,226 2014 38 Pompeii 3,556,257 2014 39 Transformers: Age of Extinction 3,464,278 2014 40 Godzilla 3,456,766 2014 41 Transformers: Dark of the Moon 3,421,946 2011 42 Inception 3,395,443 2010 43 The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1 3,374,509 2011 44 The Great Gatsby 3,329,865 2013 45 We're the Millers 3,288,539 2013 46 The Hangover Part II 3,272,936 2011 47 Shrek Forever After 3,266,320 2010 48 The Three Musketeers 3,247,324 2011 49 Brave 3,191,120 2012 50 47 Ronin 3,172,948 2013
Filmele românești cu cele mai mari încasări
Poziție Titlu Încasări în lei AnRef1Miami Bici7.663.88320212Oh, Ramona5.920.00020193 Selfie 69 2.676.6672016 4 Poziția copilului 1,252,312 2013 5 Selfie 1,145,986 2014 6 Minte-mă frumos 956,036 2012 7 Garcea și oltenii 799,585 2002 8 Ho Ho Ho 2: O loterie de familie 774,802 2012 9 De ce eu? 764.438 2015 10 Despre oameni și melci 756,425 2012 11 Eu când vreau să fluier, fluier 727,675 2010 12 4 luni, 3 săptămâni și 2 zile 653,497 2007 13 După dealuri 498,701 2012 14 Nașa 435,690 2011 15 Cuscrii 426,271 2014 16 Love Building 424,149 2013 17 Filantropica399.109200218 Poker 391,321 2010 19 Amintiri din Epoca de Aur 1: Tovarăși, frumoasă e viața! 354,629 2009 20 Ho Ho Ho 349,133 2009 21 Supraviețuitorul 339,345 2008 22 America, venim! 327,588 2014 23 S-a furat mireasa 299,917 2012 24 Domnișoara Christina 292,756 2013 25 Orient Express 254.593 2004
Filmele cu cele mai mari încasări dupa an
Anul Titlu Încasări în lei Ref 1993Hot Shots! Part Deux27,281 1994A doua cădere a Constantinopolului58,314 Jurassic Park263,728 (38,090) Jurassic Park
1995The Specialist61,784 1996Independence Day148,436 1997101 Dalmatians215,238 1998Titanic 2,510,296 (1,590,451) Titanic
1999The Mummy334,654 Star Wars Episode I: The Phantom Menace709,205 (326,791) Star Wars Episode I: The Phantom Menace
2000Gladiator468,695 2001The Mummy Returns630,287 2002Garcea și oltenii799,585 2003The Matrix Reloaded1,188,301 2004Troy1,182,820 2005Star Wars Episode III: Revenge of the Sith1,103,843 2006The Da Vinci Code1,448,321 2007Pirates of the Caribbean: At World's End1,081,159 2008Journey to the Center of the Earth1,984,880 2009Avatar18,537,471 2010Alice in Wonderland4,572,425 2011Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides6,725,190 2012The Hobbit: An Unexpected Journey8,278,047 2013The Hobbit: The Desolation of Smaug 7,959,529 2014The Hobbit: The Battle of the Five Armies 10,858,515 2015 Fifty Shades of Grey 5,584,726
Cronologia filmului cu cele mai mari încasări în România
Toate filmele
+Cronologia recordului din 1996 Titlu Stabilit în Record stabilit Ref Independence Day 1996 148,436 101 Dalmatians 1997 215,238 Titanic 1998 1,590,451 Journey to the Center of the Earth 2008 1,984,880 Ice Age: Dawn of the Dinosaurs 2009 6,858,821 Avatar 2010 18,537,471
Doar filme românești
+Cronologia recordului din 2002 Titlu Stabilit în Record stabilit Ref Garcea și oltenii 2002 799.585 Minte-mă frumos 2012 956,036 Poziția copilului 2013 1,252,312
Referințe
Surse box-office
Legături externe
România #Lista, Filme, Încasări