La flexió verbal és el procés en què s'obté diferents formes d'un verb i els morfemes gramaticals que intervenen en la flexió, els morfemes flectius. En realitat, el que fa la flexió amb radical (nominal, verbal, adjectival…) és actualitzar-lo com a mot, és a dir, convertir una forma abstracta, emmagatzemada al lexicó en un mot susceptible d'aparèixer en un enunciat lingüístic.
Models de conjugacions verbals En català hi ha tres conjugacions verbals. La vocal temàtica caracteritza el verb com a pertanyent a una conjugació, i en general apareix en l'infinitiu al costat d'una –r, que és la desinència d'infinitiu pròpiament dita. Existeixen cinc models de conjugacions verbals. Conjugació Vocal temàtica Infinitius modelsI -a- cant-a-r IIa -e- tém-e-r IIb -e- perd-r-e IIIa -i- serv-i-r IIIb -i- dorm-i-r
A la tercera conjugació, hi ha els verbs anomenats incoatius, com servir (model IIIa), que afegeixen un increment, anomenat pseudomorfema (-eix- en Català central, amb moltíssima variació dialectal), en determinades formes, i els verbs de conjugació pura, com dormir (model IIIb). D'aquests cinc models, la gran majoria de verbs segueixen el I o el IIIa (cantar i servir).
Sovint s'identifica la conjugació dels verbs per l'acabament d'infinitiu, però hi ha uns pocs casos de verbs irregulars en infinitius, que es caracteritzen, precisament, per l'absència de vocal temàtica. Aquests casos són, per exemple, "dir" i "dur", que provenen de verbs llatins de la segona conjugació (dicere i ducere). En podem reconèixer la conjugació pel gerundi, en la qual sí que trobem la vocal temàtica, tal com es pot observar que hi és en llatí. Infinitiu Gerundi Vocal temàtica Model conjugació di + r di + e + nt -e- II b du + r du + e + nt -e- II b
ATENCIÓ: Des de fa uns anys, l'Institut d'Estudis Catalans va modificar les nomenclatures de les conjugacions dels verbs per als dialectes de Catalunya. Aquí sota us oferim les diferències entre el model vell i el model nou de nomenclatures.
MODIFICACIÓ DELS VERBS REGULARS NOMENCLATURA VELLA NOMENCLATURA NOVAIndicatiuSubjuntiuIndicatiuSubjuntiuPresentPresent canta canti canta cantiPretèrit indefinit (indicatiu) / Pretèrit perfet (subjuntiu)Perfet ha cantat hagi cantat ha cantat hagi cantatPretèrit imperfetImperfet cantava hagi cantat cantava cantésPretèrit plusquamperfetPlusquamperfet havia cantat hagués cantat havia cantat hagués cantatPretèrit perfet simple i pretèrit perfet perifràsticPassat simple i passat perifràstic cantà / va cantar (perifràstic) vagi cantar (perifràstic) cantà / va cantar vagi cantarPretèrit plusquamperfet anterior perifràsticPassat anterior i passat anterior perifràstic hagué cantat / va haver cantat vagi haver cantat hagué cantat / va haver cantat vagi haver cantatFuturFutur cantarà --- cantarà ---Futur perfetFutur perfet haurà cantat --- haurà cantat ---CondicionalCondicional cantaria --- cantaria ---Condicional perfetCondicional perfet hauria cantat --- hauria cantat ---
A continuació es recullen totes les formes de la NOMENCLATURA VELLA d'ús general en els grans dialectes catalans següents: central (C), nord-occidental (N), rossellonès (R), valencià (V), valencià formal (VF), i balear (B). Cada un d'aquests presenta variacions en la morfologia verbal, i totes són considerades com a correctes i, per tant, part de la llengua normativa. Els verbs en cursiva són formes pertanyents a l'àmbit lingüístic específic de la seua àrea d'ús tradicional, mentre que la resta dels verbs són formes de l'àmbit general català, és a dir, es fan servir en dues o més àrees d'ús tradicional.
VERBS REGULARS (nomenclatura vella) Model I Model II Model IIIa Model IIIb INFINITIU cantar perdre témer patir trair dormir GERUNDI cantant perdent tement patint traint dormint PARTICIPI cantat, cantadacantats, cantades perdut, perdudaperduts, perdudes temut, temudatemuts, temudes patit, patidapatits, patides traït, traïdatraïts, traïdes dormit, dormidadormits, dormides INDICATIU Present canto, cante, cant, canti cantes canta cantem, cantam canteu, cantau canten perdo, perd , perdi perds perd perdem perdeu perden temo, tem , temi tems tem temem temeu temen pateixo, patixo, patisc, patesc, pateixi pateixes, patixes pateix, patix patim patiu pateixen, patixen traeixo, traïxo, traïsc, traesc, traeixi traeixes, traïxes traeix, traïx traïm traïu traeixen, traïxen dormo, dorm, dormi dorms dorm dormim dormiu dormenPerfet he cantat has cantat ha cantat hem cantat heu cantat han cantat Idem Idem Idem Idem IdemPretèrit imperfet cantava cantaves cantava cantàvem cantàveu cantaven perdia perdies perdia perdíem perdíeu perdien temia temies temia temíem temíeu temien patia paties patia patíem patíeu patien traïa traïes traïa traíem traíeu traïen dormia dormies dormia dormíem dormíeu dormienPretèrit plusquamperfet havia cantat havies cantat havia cantat havíem cantat havíeu cantat havien cantat Idem Idem Idem Idem IdemPretèrit perfet cantí cantares cantà cantàrem cantàreu cantaren perdí perderes perdé perdérem perdéreu perderen temí temeres temé temérem teméreu temeren patí patires patí patírem patíreu patiren traí traïres traí traírem traíreu traïren dormí dormires dormí dormírem dormíreu dormirenPretèrit plusquamperfet anterior haguí cantat hagueres cantat hagué cantat haguérem cantat haguéreu cantat hagueren cantat Idem Idem Idem Idem IdemPretèrit perfet perifràstic vaig cantar vas/vares cantar va cantar vam/vàrem cantar vau/vàreu cantar van/varen cantar Idem Idem Idem Idem IdemPretèrit plusquamperfect anterior perifràstic vaig haver cantat vas/vares haver cantat va haver cantat vam/vàrem haver cantat vau/vàreu haver cantat van/varen haver cantat Idem Idem Idem Idem IdemFutur cantaré cantaràs cantarà cantarem cantareu cantaran perdré perdràs perdrà perdrem perdreu perdran temeré temeràs temerà temerem temereu temeran patiré patiràs patirà patirem patireu patiran trairé trairàs trairà trairem traireu trairan dormiré dormiràs dormirà dormirem dormireu dormiranFutur perfet hauré cantat hauràs cantat haurà cantat haurem cantat haureu cantat hauran cantat Idem Idem Idem Idem IdemCondicional cantaria cantaries cantaria cantaríem cantaríeu cantarien perdria 4 perdries perdria perdríem perdríeu perdrien temeria temeries temeria temeríem temeríeu temerien patiria patiries patiria patiríem patiríeu patirien trairia trairies trairia trairíem trairíeu trairien dormiria dormiries dormiria dormiríem dormiríeu dormirienCondicional perfet hauria, haguera cantat hauries, hagueres cantat hauria, haguera cantat hauríem, haguérem cantat hauríeu, haguéreu cantat haurien, hagueren cantat Idem Idem Idem Idem IdemSUBJUNTIUPresent canti, cante cantis, cantes canti, cante cantem canteu cantin, canten perdi, perda perdis, perdes perdi, perda perdem perdeu perdin, perden temi, tema temis, temes temi, tema temem temeu temin, temen pateixi, patisca, patesca, patesqui pateixis, patisques, patesques, patesquis pateixi, patisca, patesca, patesqui patim, patiguem patiu, patigueu pateixin, patisquen, patesquen, patesquin traeixi, traïsca, traesca, traesqui traeixis, traïsques, traesques, traesquis traeixi, traïsca, traesca, traesqui traïm, traïguem traïu, traïgueu traeixin, traïsquen, traesquen, traesquin dormi, dorma dormis, dormes dormi, dorma dormim, dormiguem dormiu, dormigueu dormin, dormenPretèrit imperfet cantés, cantara, cantàs cantessis, cantares, cantessesB, cantassis cantés, cantara, cantàs cantéssim, cantàrem, cantéssemB, cantàssim cantéssiu, cantàreu, cantésseuB, cantàssiu cantessin, cantaren, cantessenB, cantassin perdés, perdera perdessis, perderes, perdesses perdés, perdera perdéssim, perdérem, perdéssem perdéssiu, perdéreu, perdésseu perdessin, perderen, perdessen temés, temera temessis, temeres, temesses temés, temera teméssim, temérem, teméssem teméssiu, teméreu, temésseu temessin, temeren, temessen patís, patira patissis, patires, patisses patís, patira, patíssim, patírem, patíssem patíssiu, patíreu, patísseu patissin, patiren, patissen traís, traïra traïssis, traïres, traïsses traís, traïra traíssim, traírem, traíssem traíssiu, traíreu, traísseu traïssin, traïren, traïssen dormís, dormira dormissis, dormires, dormisses dormís, dormira dormíssim, dormírem, dormíssem dormíssiu, dormíreu, dormísseu dormissin, dormiren, dormissenPretèrit perfet perifràstic vagi, vaja cantar vagis, vages cantar vagi, vaja cantar vàgim, vàgem cantar vàgiu, vàgeu cantar vagin, vagen cantar Idem Idem Idem Idem IdemPerfet Hagi, haja cantat hagis, hages cantat hagi, haja cantat hàgim, hàgem cantat hàgiu, hàgeu cantat hagin, hagen cantat Idem Idem Idem Idem IdemPretèrit plusquamperfet Hagués, haguera cantat Haguessis, haguesses, hagueres cantat Hagués, hagueraV, R cantat Haguéssim, haguéssem, haguérem cantat Haguéssiu, haguésseu, haguéreu cantat Haguessin, haguessen, hagueren cantat Idem Idem Idem Idem IdemPassat anterior perifràstic vagi, vaja haver cantat vagis, vages haver cantat vagi, vaja haver cantat vàgim, vàgem haver cantat vàgiu, vàgeu haver cantat vagin, vagen haver cantat Idem Idem Idem Idem Idem IMPERATIU canta canti, cante cantem canteu, cantau cantin, canten perd perdi, perda perdem perdeu perdin, perden tem temi, tema temem temeu temin, temen pateix, patix pateixi, patisca, patesca, patesqui patim, patiguem patiu, patigueu pateixin, patisquen, patesquen, patesquin traeix, traïx traeixi, traïsca, traesca, traesqui traïm, traïguem traïu, traïgueu traeixin, traïsquen, traesquen, traesquin dorm dormi, dorma dormim, dormiguem dormiu, dormigueu dormin, dormen
Notes La divisió amb un guionet en totes les formes indica els radicals, els temes dels temps, i els finals. Els verbs de la primera conjugació amb el radical en c, ç, g, j, gu, i qu abans del final, que comença en e, o i presenten les alteracions ortogràfiques qu, c, gu, g, gü, qü, respectivament: tancar, tanques; caçar, caces; furgar, furgues; rajar, rages; obliquar, obliqües. Els increments -eix, -ix, -isc, o -esc es troben a la majoria de verbs de la tercera conjugació (anomenats per això verbs incoatius). Les tres persones del singular, i la tercera del plural del present de l'indicatiu, del subjuntiu, i de l'imperatiu afegeixen -eix- entre el lexema i el morfema (o gramema). Els únics verbs que no el tenen són: ajupir, bullir, collir, cosir, cruixir, dormir, eixir, escopir, esmunyir, fugir, grunyir, morir, munyir, obrir, omplir, pruir, pudir, retrunyir, sentir, sortir, tenir, venir, i els seus derivats (excepte: assentir, i dissentir). Acudir, afegir, brunzir, consumir, ferir, fregir, llegir, mentir, penedir-se, renyir, resumir, tenyir, tossir i vestir, poden ser conjugats de les dues maneres, però les formes incoatives són preferides. Lluir es conjuga de les dues maneres: sense els increments quan és usat en el seu sentit propi: emetre llum; i s'utilitzen els increments en sentit figurat: fer goig, fer-se veure, o tenir èxit. Paral·lelament, sortir es conjuga sense l'increment quan vol dir eixir i amb increment quan significa "produir efecte". Els verbs acabats en -re ometen la darrera vocal en les conjugacions del futur i del condicional, quan les desinències s'hi afegeixen. El participi pot concordar en gènere i nombre amb el complement directe.
Vegeu també Verb irregular Gramàtica catalana
Referències
Enllaços externs Conjugador de verbs
Categoria:Gramàtica del català