LUCI Europa Tour 2026 és la vint-i-dosena edició de l'UCI Europa Tour, un dels cinc circuits continentals de ciclisme de la Unió Ciclista Internacional. Està format per unes 200 proves, organitzades del 23 de gener al 18 d'octubre de 2026 a Europa.
Equips Els equips poden participar en les diferents curses depenent de la categoria de la prova. Per exemple, els UCI WorldTeams només poden participar en curses .1 i el seu nombre per cursa és limitat.
CategoriaEquips .1 1.1 (Cursa d'un dia) * UCI WorldTeam (màx. 50%)* UCI ProTeam* UCI Continental Team* Selecció nacional 2.1 (Cursa per etapes).2 1.2 (Cursa d'un dia) * UCI ProTeam del país* UCI ProTeam extranger (màx. 2)* UCI Continental Team* Selecció nacional* Equip regional i de club 2.2 (Cursa per etapes) .2U 1.2U (Cursa d'un dia sub-23) * UCI Continental Team* Selecció nacional* Equip regional i de club 2.2U (Cursa per etapes sub-23)
Evolució del calendari Gener DataCursaPaísCat.VencedorEquipRef.23Clàssica Camp de Morvedre1.1 Cristian Scaroni XDS Astana Team 24 Gran Premi Castelló 1.1 Michael Matthews Team Jayco AlUla 25 Gran Premi València 1.1 Dylan Groenewegen Unibet Rose Rockets 28 Trofeu Calvià 1.1 António Morgado UAE Team Emirates XRG 29 Trofeu Ses Salines (TTT) 1.1 Red Bull-Bora-Hansgrohe 30 Trofeu Serra de Tramuntana 1.1 Remco Evenepoel Red Bull-Bora-Hansgrohe31Trofeu Andratx1.1 Remco EvenepoelRed Bull-Bora-Hansgrohe
Febrer DataCursaPaísCat.VencedorEquipRef.1Trofeu Palma1.1 Arne MaritRed Bull-Bora-Hansgrohe1Gran Premi La Marseillaise1.1 Bryan CoquardCofidis4-8Étoile de Bessèges2.1 Ewen CostiouGroupama-FDJ United7Gran Premi Antalya1.2 Mustafa Taracki Konya Büyüksehir Belediye Spor8<s>Aveiro Region Champions Classic<s>1.1Cancel·lada 13-14 Volta a Múrcia 2.1 No hi ha vencedor de la general 13-15 Tour La Provence 2.1 Matthew Riccitello Decathlon-CMA CGM 16 Jaén Paraiso Interior 1.1 Tim Wellens UAE Team Emirates XRG 21 Classic Var 1.1 Jason Tesson Team TotalEnergies 21 Gran Premi Alanya 1.2 Carlos Quintero Terengganu Cycling Team 22 Tour dels Alps Marítims 1.1 Paul Lapeira Decathlon-CMA CGM 25-1 Giro de Sardenya 2.1 Filippo Zana Soudal Quick-Step 28Visit South Aegean GP1.1 Bryan Coquard Cofidis28Gran Premi Pedalia1.2 Adne van Engelen Terengganu Cycling Team
Març DataCursaPaísCat.VencedorEquipRef.1Regió del Dodecanès GP1.1 Iván Cobo Kern Pharma3Le Samyn1.1 Jordi Meeus Red Bull-Bora-Hansgrohe4Trofej Umag-Umag Trophy1.2 Adam Bradáč Dušan Rajović Factor RacingSolution Tech NIPPO Rali7Grand Premi Apollon1.2 Mustafa Taracki Konya Büyükşehir Belediye Spor 7 Tour des 100 Communes 1.2 Matys Grisel Lotto-Groupe Wanty7Gran Premi de Rodes1.2 Nikiforos Arvanitou Team United Shipping7Ster van Zwolle1.2 Mathis Avondts Parkhotel Valkenburg 8 Poreč Trophy 1.2 Viggo Moore Tirol KTMCycling Team 8 Gran Premi de Lillers-Souvenir Bruno Comini 1.2 Jules Hesters Team Flanders-Baloise8Dorpenomloop Rucphen1.2 Timothy Dupont Tarteletto-Isorex 12-15 Volta a Rodes 2.2 Matteo Scalco XDS Astana Development Team 12-15 Istrian Spring Trophy 2.2 Matisse van Kerckhove Team Visma-Lease a Bike Development 12-15 Tour d'Antalya 2.2 Henrique Bravo Soudal Quick-Step Devo Team 15 La Popolarissima 1.2 Davide Persico MBH Bank CSB Telecom Fort 20 Youngster Coast Challenge 1.2 Eliott Boulet Groupama-FDJ United CT 21 Clàssica Terres de l'Ebre 1.1 José Manuel Díaz Burgos Burpellet BH 22 Clàssica da Arrabida-Cyclin'Portugal 1.2 Enea Sambinello UAE Team Emirates Gen Z 22 Gran Premi Slovenian Istria 1.2 Nicolò Buratti MBH Bank CSB Telecom Fort 22Gran Premi Jean-Pierre Monseré 1.1 Dylan Groenewegen Unibet Rose Rockets 22 Gran Premi Primavera Ontur 1.2 Axel van der Tuuk Euskaltel-Euskadi 24-29 Setmana Internacional de Coppi i Bartali 2.1 Mauro Schmid Team Jayco AlUla 25-29 Olympia's Tour 2.2 Mads Andersen Swatt Club 25-29 Volta a l'Alentejo 2.2 Tiago Antunes Efapel Cycling 26 <s>GP Brda-Collio<s> 1.2 Cancel·lada 28 Clàssica Loira Atlàntic 1.1 Iúri Leitão Caja Rural-Seguros RGA 28 Gran Premi Syedra Ancient City 1.2 Rudolf Remkhi MBB Continental Cycling Team 29 Velika Nagrada Novega Mesta 1.2 Tommaso Nencini Solution Tech NIPPO Rali 29 <s>Gran Premi Emília<s> 1.1 Cancel·lada 29 Roue Tourangelle 1.1 Clement Venturini Unibet Rose Rockets 29 Annemasse Classic 1.2 Rémy Daumas Groupama-FDJ United CT 31 París-Camembert 1.1 Pierre Gautherat Decathlon-CMA CGM
Abril DataCursaPaísCat.VencedorEquipRef. 3 Ruta Adélie de Vitré 1.1 Marc Brustenga Kern Pharma 3 Gran Premi Alanya 1.2 Suspesa per condicions meteorològiques 4 NXT Classic 1.1 Tibor Del Grosso Alpecin-Premier Tech 4 Boucle de l'Artois 1.2 Cériel Desal Soudal Quick-Step Devo Team 5 Trofeu Piva 1.2U Riccardo Lorello S.C. Padovani Polo Cherry Bank 6 Giro del Belvedere 1.2U Lorenzo Finn Red Bull-Bora-Hansgrohe Rookies 6 Mur de Huy Classic 1.2U Elke Behrens Team Lotto Kern-Haus Outlet Montabaur 7 Gran Premi Palio del Recioto 1.2U Lorenzo Finn Red Bull-BORA-hansgrohe Rookies 8-12 Circuit de les Ardenes 2.2 Théo Hébert Vendée U Primeo Energie 9-12Tour de Mersin2.2 Serdar Anıl DepeSpor Toto10Giro de la Província de Reggio de Calàbria1.1Cancel·lada11HLC Omloop van de Braakman1.2 David DekkerBEAT CC p/b Saxo12Ślężański Mnich-Bruki & Szutry1.2 Patryk StoszVoster ATS Team12Clàssica de Pasqua1.2 Mats WenzelKern Pharma14-18O Gran Camiño2.1 Adam YatesUAE Emirates XRG15Volta a Limburg (Bèlgica)1.1 Tim MerlierSoudal Quick-Step 15-19 Tour de Loir-et-Cher 2.2 Marceli Bogusławski ATT Investments 17 Classic Grand Besançon Doubs 1.1 Jordan Jegat Team TotalEnergies 17-19 Volta a Bòsnia-Hercegovina 2.2 Mihael ŠtajnarPogi Gusto Ljubljana 18 Tour del Jura 1.1 Matthew Riccitello Decathlon CMA CGM 19 Tour del Doubs 1.1 Cancel·lada19Tour de la Província de Biella1.2 Andrea PirasSolution Tech NIPPO Rali22-25Belgrad-Banja Luka2.2 Dušan RajovićSolution Tech NIPPO Rali 23-26 Volta a Astúries 2.1 Nairo Quintana Movistar Team 25-1 Tour de Bretanya 2.2 Aubin Sparfel Decathlon AG2R La Mondiale Development 26 Rutland-Melton Cicle Classic 1.2 Otto van Zanden Azerion / Villa Valkenburg 26 Giro dels Apenins 1.1 Ludovico Crescioli Polti VisitMalta
Maig DataCursaPaísCat.VencedorEquipRef. 1 Circuit del País de Waas 1.2 Kenny MollyVan Rysel-Roubaix 1 Gran Premi Vorarlberg 1.2 Santiago UmbaSolution Tech NIPPO Rali1-3Gran Premi Anicolor2.1 Alexis GuérinAnicolor/Campicarn2Gran Premi Herning1.2 Mads LandboTeam ColoQuick 2 Tour d'Overijssel 1.2 Patrick EddyTeam Brennan3Famenne Ardenne Classic1.1 Arnaud De LieLotto Intermarché3De HIVE Slag om Woensdrecht1.2 Roan KoningsMetec-Solarwatt p/b Mantel3Fyen Rundt1.2 Mads AndersenSwatt Club6A través de les Hautes Fagnes1.2 Jesper StiansenTudor Pro Cycling Team U236-10Volta a Grècia2.1 Václav JežekKasper crypto4me7Fletxa ardenesa1.2 Jack WardLidl-Trek Future Racing7Critèrium Asów-Beskid Race1.2 Andrin ZügerRun & Race - Solarpur9Sundvolden GP1.2 Gustav LovidiusSödertälje CK9Critèrium Asów-Beskid Race1.2 Filip ŘehaATT Investments10Critèrium Asów Zagłębie Classic1.2 Michael KukrleKasper crypto4me 10 Ringerike GP 1.2 Kevin Sandli MesselTeam Ringerike 10-14 Baku-Khankendi Azerbaijan Cycling Race 2.1 Josh BurnettBurgos Burpellet BH13-17Fletxa del Sud2.2 Matisse Van KerckhoveVisma-Lease a Bike Development14Circuit de Valònia1.1 Riley SheehanNSN Development16Tour de Finisterre1.1 Jon BarrenetxeaMovistar Team17Boucles de l'Aulne-Châteaulin1.1 Jon BarrenetxeaMovistar Team17Volta a Colònia1.1 Laurence PithieRed Bull-Bora-Hansgrohe 17 Circuit del Porto-Trofeu Arvedi 1.2 Alessio Delle VedoveXDS Astana Development17Omloop der Kempen1.2 Gustav Frederik DahlTeam Give Steel18-22Volta a Albània2.2 Niels ReemeijerWielerploeg Groot Amsterdam 20-24 Gran Premi Beiras i Serra da Estrela 2.1 Jesús David PeñaEfapel 23 Veenendaal-Veenendaal 1.1 Matteo MoschettiPinarello Q36.523Gran Premi Santa Rita1.2 Samuele ZoccaratoMBH Bank CSB Telecom Fort24Gran Premi Criquielion1.1 Alessandro BorgoBahrain Victorious24Trofeu Ciutat de Castelfidardo1.2 Marco ManentiBardiani CSF 7 Saber25Antwerp Port Epic1.1 Per Strand HagenesTeam Visma-Lease a Bike25París-Troyes1.2 Silas KoechTeam Lotto-Kern Haus27-31Alps Isera Tour2.2 Matisse Van KerckhoveVisma-Lease a Bike Development27-31Volta a Lituània2.2 Alexander KonychevChina Anta-Mentech
Juny DataCursaPaísCat.VencedorEquipRef. 2 Trofeu Alcide Degasperi 1.2 Filippo D'AiutoGeneral Store-Essegibi-F.lli Curia3Mercan'Tour Classic Alpes-Maritimes1.1 Ibon RuizKern Pharma4-6Volta a Estònia2.1 Marceli BogusławskiATT Investments4-7Volta a l'Alta Àustria2.2 Henrique BravoSoudal Quick-Step Devo4-7Ronda de l'Oise2.2 Patrick EddyTeam Brennan 6 Fletxa de Heist 1.1 Noah HobbsEF Education-EasyPost6Visegrad 4 Bicycle Race-GP Txèquia1.2 Piotr PękalaATT Investments7Visegrad 4 Bicycle Race-GP Polònia1.2 Nikifóros ArvanítouTeam United Shipping11-14Małopolski Wyścig Górski2.2 Colin StüssiTeam Vorarlberg14Dwars door het Hageland1.1 Paul MagnierSoudal Quick-Step 14 Gran Premi del cantó d'Argòvia 1.1 Liam Slock Lotto-Intermarché14Elfstedenronde1.1Cancel·lada 18-20 Ruta d'Occitània 2.1 Davide PiganzoliTeam Visma-Lease a Bike19-21Tour Szlakiem Mazurskich Twierdz2.2 Rait ÄrmEnergus Cycling Team21Andorra MoraBanc Clàssica1.1 Tom PidcockPinarello-Q36.530Trofeu de la vila de Brèscia1.2 Luca ColnaghiBardiani-CSF 7 Saber
Juliol DataCursaPaísCat.VencedorEquipRef. 1-3 Lío-Torí 2.1 Cancel·lada4-7Cursa de Solidarność i els Atletes Olímpics2.2 Marceli BogusławskiATT Investments 4-7 Sibiu Cycling Tour 2.1 Lorenzo Finn Red Bull-Bora-Hansgrohe5BW Classic2.1 Aless De BockAlpecin-Premier Tech Development 5 Giro del Medio Brenta 1.2 Davide De Cassan General Store-Essegibi-F.lli Curia5Midden-Brabant Poort Omloop1.2 Patrick EddyTeam Brennan5Gran Premi de la vila de Nogent-sur-Oise1.2 Hugo ThéotGuidon chalettois 8-12 Volta a Àustria 2.1 Gregor MühlbergerÀustria 10-12 Gran Premi Internacional de ciclisme de Torres Vedras - Trofeu Joaquim Agostinho 2.2 Tiago AntunesEfapel 11 Visegrad 4 Kerekparverseny 1.2 Luca Cretti MBH Bank CSB Telecom Fort 12 Visegrad 4 Bicycle Race-GP Eslovàquia 1.2 Alessandro VerreMBH Bank CSB Telecom Fort 21 Memorial Andrzej Trochanowski 1.2 Lars RouffaerEEW-VDK Cyclingteam 22-25 Dookoła Mazowsza 2.2 Michał PomorskiATT Investments 25 Clàssica d'Ordizia 1.1 Guillermo Thomas SilvaXDS Astana 26 Volta a Castella i Lleó 1.1 Guillermo Thomas SilvaXDS Astana26Gran Premi de la vila de Pérenchies1.2 Maxime JarnetVan Rysel-Roubaix 26 Puchar Ministra Obrony Narodowej 1.2 Marceli BogusławskiATT Investments28-30Tour de l'Ain2.1 Markel BelokiEF Education-EasyPost 29-2 Tour d'Alsàcia 2.2 Cancel·lada31-3Kreiz Breizh Elites2.2 Jermaine ZemkeRembe-Rad-net 31-9 Tour de Guadeloupe 2.2 Owen Cole Team Winston Salem-Flow
Agost DataCursaPaísCat.VencedorEquipRef. 2 Circuit de Getxo 1.1 Natnael TesfatsionMovistar Team4-7Volta a Kahramanmaraş2.2 Kyrylo TsarenkoSolution Tech NIPPO Rali5-16Volta a Portugal2.1 Alexis GuérinAnicolor/Campicarn 6-8 Tour de Szeklerland 2.2 Cancel·lada9Gran Premi Isparta1.2Cancel·lada14Gran Premi Davraz1.2Cancel·lada15Ordu Coast to Summit1.2 Kyrylo TsarenkoSolution Tech NIPPO Rali 16 Polynormande 1.1 Hugo Page Cofidis16Gran Premi Gölcük1.2Cancel·lada 18-21 Tour del Llemosí 2.1 Ewen Costiou Groupama-FDJ United20-23Baltic Chain Tour2.2 Lauri TammEstònia22Gran Premi Rose1.2Cancel·lada23Gran Premi Colli Rovescalesi1.2 Andrii PonomarGeneral Store-Essegibi-F.lli Curia 25-28 Tour de Poitou-Charentes 2.1 Maxime DecombleGroupama-FDJ United 27-30 Tour of Samsun 2.2 Ramazan Yılmaz Konya Büyükşehir Belediye Spor29Slag om Norg1.2Cancel·lada29-2Volta a Bulgària2.2 Antoni MuryjMazowsze Serce Polski30Gran Premi Kranj1.2Cancel·lada 30 Ronde van de Achterhoek 1.2 Roan Konings Metec-Solarwatt-Mantel 30 Gran Premi de Plouay 1.2 Tommaso Bessega Polti VisitMalta30Gran Premi de la vila de Halle1.2 Killian ThéotVan Rysel-Roubaix
Setembre